هشدار سازمان ملل درباره فیلترینگ و نقض حریم خصوصی ارتباطی توسط دولت ها

یک کارشناس سازمان ملل در حوزه آزادی بیان گزارش کرد که بسیاری از دولت های دنیا وظیفه خود برای محافظت از تکنولوژی رمزنگاری اینترنتی در راستای آزادی بیان و حمایت از حریم خصوصی را نادیده گرفته و یا نسبت به آن غفلت می ورزند.

هشدار سازمان ملل درباره فیلترینگ و نقض حریم خصوصی ارتباطی توسط دولت ها

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رویترز، دیوید کایه، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی به این شورا اظهار داشت: در بسیاری از کشورها از جمله روسیه، چین، ایران، ترکیه، پاکستان و بریتانیا شهروندان نمی توانند از خصوصی باقی ماندن گفت وگوهای اینترنتی خود اطمینان حاصل نمایند.

کایه در این گزارش که به نشست سه هفته ای شورای حقوق بشر سازمان ملل تسلیم نموده، نوشته است: در سه سال گذشته محدودیت های دولت ها برای دسترسی مردم به تکنولوژی های ارتباطی رمزنگاری گردیده جهش چشمگیری پیدا نموده است.

وی ادامه داد: از سال 2015 تاکنون کشورها کوشش هایشان را برای تضعیف تکنولوژی رمزنگاری مورد استفاده در عمده خدمات و محصولات ارتباطاتی موجود تشدید نموده اند.

این گزارش عنوان نموده که فشارها بر شرکت ها برای نصب درب پشتی در نرم افزارهایشان به منظور دادن دسترسی مقام های پلیس و امنیتی به پیغام های رمزنگاری گردیده یا دستگاه های ایمن گردیده افزایش پیدا نموده است. با این حال این گزینه می تواند یک راه خوب برای هکرها و سوءاستفاده آنها باشد.

این گزارش ادامه داده است: وظایف یک دولت برای احترام به حق آزادی بیان و اظهارنظر و تضمین این حق و همچنین حمایت از حریم خصوصی شامل مسؤولیت محافظت از رمزنگاری اینترنتی می گردد.

این گزارش تصریح نموده است که تضعیف تکنولوژی رمزنگاری باید برای مواقع لزوم متناسب، مشروع و دارای توجیه قانونی باشد. در حالی که ایجاد ممنوعیت های کلی برای رمزنگاری این شرایط را لحاظ نمی کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هشدار سازمان ملل درباره فیلترینگ و نقض حریم خصوصی ارتباطی توسط دولت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار سازمان ملل درباره فیلترینگ و نقض حریم خصوصی ارتباطی توسط دولت ها"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید